Oblężenie Mnicha

4

Zaledwie kilka dni dobrej pogody, a na Mnichu posypały się naprawdę mocne przejścia. Będzie tu mowa o topowych kobiecych prowadzeniach, o imponujących męskich przejściach dróg takich jak Metallica, Misterium Nieprawości, Saduś czy Wariant R. Zapraszamy do lektury!

Zacznijmy od rewelacyjnych doniesień dotyczących przejść zespołów mieszanych i kobiecych w Tatrach. W ostatni weekend drugi raz w życiu zawitała w Tatrach Monika Piasecka. W sobotę 3 września wraz z Pawłem Wyciślikiem przeszli w stylu OS drogę American Beauty VIII+ (wyciągi: VII, VI+, VII, VIII, VIII, VIII, VII+). Monika i Paweł zmieniali się na prowadzeniu, ale na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Monika pokonała w tym stylu m.in. 5 wyciąg drogi, czyli czujny trawers pod okapem przypominającym słynny Great Roof na El Capitanie. Moim skromnym zdaniem jest to najbardziej wymagający wyciąg całej drogi.

Monika Piasecka fot.arch.M.Piasecka

Olga Niemiec fot.arch.O.Niemiec

Z kolei w niedzielę 4 września do Moniki Piaseckiej dojechała Olga Niemiec i w tym składzie zespół wybrał się na inny sportowy klasyk Mnicha, czyli Rokokową Kokotę (wyciągi: VIII, IX, VIII-). Droga ta pierwotnie była wyceniona na IX+, z czasem jednak została przeceniona na IX. Dziewczyny w amoku ploteczek i emocjonującej konwersacji wbiły się w ścianę i po bardzo krótkim czasie wszystkie ściany Mnicha obległ krzyk radości i prawdopodobnie najtrudniejsze kobiece przejście w Polskich Tatrach stało się faktem!

Warto przy tej okazji wspomnieć o tym, że w niedalekiej przeszłości ten sam zespół wybrał się na Kościelec, gdzie padła droga Pulp Fiction (wyciągi: VIII, VIII+/-IX, VIII). Olga poprowadziła tam pierwszy i trzeci wyciąg, z kolei Monika pokonała kluczowe trudności znajdujące się w okapie Jungera i wyceniane na VIII+/-IX.

Wracamy ponownie na Mnicha i jego najtrudniejsze sportowe propozycje. W ten sam weekend na wschodniej ścianie Mnicha pojawili się Paweł Wiśniewski „Wiśnia”(Szkoła Wspinania Pawła Wiśniewskiego, Centrumwspinaczkowe.pl) i Tomasz Zwolak „Vaison” (wspinaczkowy.com). W sobotę pod ich szponem padła Metallica IX+. Zespół pokonał droge z marszu, bez wcześniejszego patentowania. Ponadto najtrudniejszy wyciąg drogi (trzeci) został pokonany przez obu zawodników, przy tym Wiśnia przeszedł ten wyciąg w najczystszym stylu Flash! Szczegóły przejścia:

 1. Unforgiven IX RP 2pr. (Wiśnia)- Jak sam pisze:  „mocne jak na tę wycenę…”
 2. Enter Sandman VIII RP 2pr. (Vaison)
 3. Nothing Else Matters IX 2pr. (Vaison),(Wisnia FL)
 4. Orion VIII+ OS (Wisnia)
 5. One VII+ OS (Wisnia)
 6. To Live Is To Die VIII+ OS (Vaison)
Wiśnia i Wazon na Misterium Nieprawości X- fot. Wojtek Karnaś

W niedzielę ten sam zespół wybrał się na sąsiednią, trudniejszą linię czyli Misterium Nieprawości -X (wyciągi: IX+, VIII+, IX+, VIII-, -X). Szczegóły przejścia:

 1. Nothing Else Matters IX Rp (Vaison)
 2. Wind of Change VIII+ OS (Wisnia)
 3. Hells Bells IX+ RP 2pr. (Wisnia)- zdaniem Pawła: „Bardzo wymagający wyciąg , dwa baldy oddzielone restem, kwintesencja ruchów i mentalna walka!!”
 4. Number of the Beast VIII- OS (Vaison)
 5. Harvester of Sorrow IX+ (X-) RP 3.pr (Wisnia): „Przychylam się bardziej do wyceny w nawiasie.. Pomimo „betoniku” już dawno nie robiłem tak pięknych przechwytów. Zabawa rodem z piaskowcowych klasyków.

Oto co myślą o tych drogach:

Po spędzeniu nocki pod ścianą i zregenerowaniu buły 4 września ruszyliśmy na „Misterium Nieprawości”. O ile „Metallica” to wielki klasyk to „Misterium” uważam za znacznie bardziej wymagającą i piękniejszą drogę. Dosłownie esencja wspinania!!

Kolejnego przejścia doczekał się trudny i wymagający klasyk wschodniej ściany Mnicha, czyli Saduś IX. Z braku innych alternatyw (dużo zespołów w ścianie), na tą drogę wybrał się zespół Wojtek Karnaś (Szkoła Wspinania Vertical Limits, climb.pl, Jurajski Klub Wysokogórski) oraz Krzysiek Rychlik. Droga padła z marszu w czasie 4,5 godziny. Jest to prawdopodobnie dopiero 12 (?) prowadzenie tej drogi od 1992 roku, kiedy to jako pierwszy drogę pokonał Piotr Dawidowicz. Jeżeli chodzi o najtrudniejsze wyciągi drogi to Krzysiek poprowadził trudną, wywieszająca się rysę za VIII+, oraz ostatni trudny wyciąg, czyli przewinięcie się przez okapy (VIII). Wojtek z kolei przeszedł pierwszy trudniejszy wyciąg idący pionową rysą (VIII-) oraz kluczowy wyciąg (IX) biegnący lekko położona płytką.

Krzysiek na przewieszonej rysie VIII+, Saduś fot. Wojtek Karnaś

Co do trudności to z pewnością przychylamy się do tezy, że na kluczowym wyciągu parametr zawodnika ma bardzo dużo do powiedzenia. Na samym początku wyciągu jest bardzo trudne wejście w wysoki podchwyt i generalnie zawodnicy poniżej 180 cm nie mają szans wejść w niego statycznie. Jednak udało się nam wykombinować patent ze strzałem do podchwytu łapanego na robinhoodka i uważamy, że dla niższych osób wyciąg ten trudnościami nie rożni się niczym od najtrudniejszego na Metallice i w pełni zasługuje na wycenę IX/IX+, o ile IX+.

Wojtek Karnaś na końcówce Sadusia, fot.arch.Krzysiek Rychlik

Dzień wcześniej Krzysiek Rychlik  wraz z swoją Wybranką – Magda Imielską. przeszedł w stylu RP drogę Wariant R (-IX). Jest to prawdopodobnie dopiero 12 (?) przejście klasyczne tej drogi, oraz dopiero drugie przejście w zespole mieszanym. Zespół poza wybitną formą, silną motywacją oraz doświadczeniem we wspinaniu w rysach wykazał się dużym fartem, gdyż następnego dnia, na tej samej drodze doszło do bardzo źle wyglądającego wypadku.

Krzysiek na Wariancie R fot.Magda Imielska

Taternik poleciał na kluczowym wyciągu, zerwał starego repa, który był przeciągnięty przez haka, wyrwał dwa camy i wylądował nieco powyżej górnych półek na Mnichu. Całe zdarzenie wyglądało bardzo źle, zakończyło się wezwaniem TOPR-u, jednak poszkodowany uchronił się od poważniejszych obrażeń.

Magda i Krzysiek pod Mnichem fot.arch. Krzysiek Rychlik

Na koniec zespół w składzie Maciek „Lesser” Gajewski oraz Wojtek Karnaś (Szkoła Wspinania Vertical Limits) przeszedł w stylu OS drogę American Beauty VIII+. Tym bardziej olbrzymie słowa uznania z naszej strony dla Moniki Piaseckiej za przejście w tym samym stylu kluczowych trudności na drodze !!!

Maciek na American Beauty fot. Wojtek Karnaś

 Oby nadal utrzymał się taki warun !!!

...i po robocie....

 

 
4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here