Top Ten by Przemek „Stefan” Rostek

5

W kolejnej odsłonie cyklu Top Ten zapraszamy do zapoznania się z dziesięcioma najładniejszymi, jurajskimi propozycjami, widzianymi oczami Przemka Rostka – znanego wszystkim jako Stefan

Pytanko może i małe, ale o równie małą odpowiedź na temat, jest trudno. Uroda dróg jest odbierana bardzo subiektywnie i każdy ma jakieś swoje kryteria w tej kwestii. Moje są takie, że zawsze bardziej mi się podobały drogi, na których było więcej wspinania, czyli bardziej dłuższe niż krótsze:) Również takie, które rozwiązywały jakąś wyróżniającą się formacje, np.: kanty, filary, najlepiej w urokliwych miejscach. Oczywiście droga dla mnie piękna powinna mieć też piękne, różnorodne ruchy. Dodatkowe „punkty” miały u mnie zawsze starsze, nie rzadko przełomowe drogi, czyli tzw. klasyki, zapewne dlatego, że czas, który upływał między dowiedzeniem się/zamarzeniem o nich, a ich zrobieniem był odpowiednio dłuższy niż w przypadku pozostałych. Im dłużej człowiek marzył o jakiejś linii tym większe było uczucie spełnienia po jej zrobiebiu i tym samym wyżej ona lądowała w prywatnym rankingu, no chyba że z jakiegoś powodu okazywała się rozczarowaniem, co też się zdarza. Siłą rzeczy bardziej zapadają w pamięci również drogi z górnych przedziałów trudności.
Nie rozwodząc się więcej na temat kryteriów, o których można by jeszcze długo, przejdźmy do listy…

1. „Shock The Monkey” VI.5+/6, Pochylec, Dolina Prądnika
Długa i jak na polskie warunki bardzo urozmaicona i mocno przewieszona droga, angażująca na prawie całej długości. Droga, o której się marzy od zobaczenia pierwszego zdjęcia z niej.

2. „Odlot” VI.4, Pochylec, Dolina Prądnika
Kolejna piękna linia na jednej z najpiękniejszych skał na Jurze. Długa i również urozmaicona, trzymająca prawie do końca wspinaczka.

3. „Wzlocik” VI.2+, Pochylec, Dolina Prądnika
Jak poprzedniczki. Większość dróg na Pochylcu to absolutnie jurajska ekstraklasa. Niemniej te trzy przeze mnie wymienione najbardziej mi zapadły w pamięci.

4. „Lumpenproletariat” VI.2, Łaskawiec, Dolina Prądnika
  • 5 KOMENTARZE

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here