Witamy w Matrixie!

8

Czyli w świecie, gdzie zespoły damskie coraz bardziej depczą facetom po piętach, pokonując drogi, które do tej pory były zarezerwowane dla najmężniejszych z mężnych :) Monika Piasecka (KW Nowy Sącz) i Olga Niemiec (GM PZA, KS Korona) wczoraj doskonale wykorzystały ładną pogodę w Tatrach i w znakomitym stylu przeszły klasyk zachodniej ściany Kościelca – Matrix IX!

Jak zwykle sukces ten był nieplanowany, wręcz przypadkowy, gdyż pierwotnym celem Moniki i Oli była sąsiednia linia Buena Vista Social Club -IX, która niestety okazała się mokra. Szybka lustracja ściany i dziewczyny zdecydowały uderzyć w pobliskiego Matrixa, który był w dużo lepszej kondycji. Pogoda idealna, nastroje wyśmienite, uprzęże przyodziane, ręce zmagnezjowane i… żeby nie było zbyt bajkowo okazało się, że Ola zapomniała butów wspinaczkowych ;) Szybka przymiarka o dwa numery za dużych butów Moniki i dwie urocze reprezentantki krakowsko-nowosądeckiego środowiska taternickiego wbijają się w ścianę.

572_680870115261292_513410521_n
Alpinistki podczas zjazdów zachodnią ścianą Kościelca :) fot. Ernest Romański.

Pierwszy rozgrzewkowy wyciąg (OS, -VII) prowadzi Monika, trudności estetyczne lecz niewygórowane. Kolejny wyciąg (VII) przypada w udziale Oli, która podtrzymuje dobry styl przejścia. Następny wyciąg, który został oryginalnie wyceniony na IX-, prowadzi Monika. Jak sama przyznała: „wytrząsł mną dość mocno”, ale udało się go pokonać także w najczystszym stylu OS! Według Moniki trudności tej długości linii mieszczą się w widełkach pomiędzy VIII+, a -IX.

W tym ekspresowym tempie dziewczyny docierają pod ostatni wyciag drogi, który winduje trudności całej linii do pełnej „dziewiątki”. Ola pechowo odpadła na prowadzeniu i za sterami zespołu ponownie zasiadła Monika, która poprowadziła ten wyciąg od pierwszej przymiarki! Jak sama mówi: – „Moim zdaniem wycena IX jest tu mocno na wyrost; nie sądzę, żeby ten wyciąg był trudniejszy niż VIII+. Ale jak powszechnie wiadomo, ja się nie znam na wycenach :)”

Olbrzymie gratulacje od redakcji portalu climb.pl za wyśmienite prowadzenie i szybki powrót Oli Niemiec do wspinania!

08rokokowa-kokota-ola-monika
Dziewczyny podczas wspinaczki na Mnichu. Fot. Maciek ‚Lesser’ Gajewski.

Warto tutaj dodać, że ten wyśmienity kobiecy zespół ma na swoim koncie już takie tatrzańskie prowadzenia jak Rokokowa Kokota IX/IX+ czy Pulp Fiction -IX. Jeżeli chodzi o Matrixa to jest to prawdopodobnie drugie damskie prowadzenie tej linii. W 2011 roku Matrixa pokonała Renia Bielańska (Kasprzycka), która wspinała się z Mikołajem Bielańskim (Renia prowadziła wszystkie wyciągi).

Matrix IX
Pierwsze przejście: 2008, Piotr Drobot, Wojciech Wajda
Wyciągi: VII- (30 m), VII (15 m), IX- (15 m), IX (30 m)

 
8 KOMENTARZE

  1. Jakby to powiedzieć dziewczyny „zdeptały” tą drogę ;) gratulacje drogie panie, piękne przejście !!! :)

    Nam tak łatwo nie poszło… zwłaszcza 4 wyciąg – trzeba będzie wrócić :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here