W poszukiwaniu efektu WOW – Leonidio

2

Znudzeni corocznymi, rytualnymi wyjazdami do Margalefu, Rodellaru czy Kamienia Leskiego, wysłannicy Climb.pl sprawdzili przywracający Ducha Wspinaczkowego starożytny rejon, o którym robi się coraz głośniej – greckie Leonidio.

Leonidio zostało odkryte w roku 2013 przez Niemców, którzy dzięki twardej polityce Angeli Merkel wykupili Grecję z rąk pogrążonych w kryzysie autochtonów. Wspinacze niemieccy nie tracąc czasu wbili spity tu i ówdzie w nadziei, że sprowadzą rzesze amatorów słońca, by Ci skałę z gruzu i piasku wyczyścili. Przeszło rok temu odbył się tu Climbing Festival, na którym ekiperzy zaprezentowali wielki potencjał, jaki drzemie w tym miejscu oraz oswoili lokalną społeczność ze wspinaniem, organizując Top Rope Day, podczas którego każdy chętny mógł zrobić swój pierwszy krok wspinaczkowy. Napływ wspinaczy przyczynił się również do wzrostu ruchu turystycznego w rejonie podczas pory zimowej, czym dozgonną wdzięczność filozofów grabieżcy zyskali, a wszyscy adepci pokonywania rzeźby skalnej rykoszetem z niej korzystać mogą.

wspinanie-w-leonidio-03

Infrastruktura turystyczna w Grecji pamięta lata świetności biura podroży Alba Tour, zatem nietrudno znaleźć nocleg w samym Leonidio ani w okolicznych kurortach mających dostęp do morza. Oprócz campingu do wyboru mamy wiele ofert wynajmu mieszkań prywatnych oraz apartamentów. W miasteczku znajdują się sklepy: ogólnospożywcze, monopolowe, materacowy, elektryczny z klimatyzatorami, zabawkowy, piekarnie; kiosk z petami, rybami, miodem i gazem w butlach; stacje benzynowe, restauracje i kawiarnie. Ku uciesze przyjezdnych mieszkańcy mówią po angielsku i są bardzo przyjaźnie nastawieni do wspinaczy, których traktują tak jak ich przodkowie półbogów.

wspinanie-w-leonidio-05

Wapień Leonidyjski doświadczonym amatorom sportu daje niespotykane nigdzie indziej wrażenie obcowania z gromadą wystraszonych jeży. Niestety, przyjemność fizycznego kontaktu z naturą nie wzrasta wraz z ilością pokonanych metrów, a liczba tychże maleje z dnia na dzień wprost proporcjonalnie do grubości naskórka pozostałego na dłoniach. Dodatkowo, skała nie wszędzie jest tak dobrze związana jak beton na Murarzach i różnej wielkości gruz często pada ofiarą zbyt silnego chwytu.

Na ratunek malkontentom przychodzi wspinanie sensu stricto. Leonidio gwarantuje zabawę na każdym poziomie zaawansowania i w każdym możliwym stylu – od agresywnych połogów, przez krawądkowe piony, po przewieszenia z różnorodnymi formami naciekowymi. Sektory rozrzucone są po trzech dolinach, zwrócone ku słońcu o różnych porach dnia, a kilka z nich oferuje wspinanie w czasie deszczu nie tylko koneserom. Większość dróg to linie o długości przekraczającej 20 metrów, choć prawdziwi poławiacze pereł z pewnością znajdą dla siebie krótsze propozycje. Trudności mieszczą się w granicach fizycznych możliwości normalnych ludzi, a gęste obicie pozwala na przehaczenie dowolnej drogi każdemu, kto umie podnieść rękę nad głowę wisząc na bloku.

wspinanie-w-leonidio-07
Subtelny uśmiech, bujający, żwawy krok, ukojone spojrzenie… Klasyczne syndromy ustrzelenia szemranki wyjazdu ;)

Jeżeli zatem boisz się latać, koledzy nie chcą wieszać Ci ekspresów na projektach, a tłumy rozentuzjazmowanych Amerykanów onieśmielają Cię podczas prób na życiówce – redakcja Climb.pl poleca Ci Leonidio.

Najświeższe topo oraz praktyczne informacje o tym, jak dojechać, gdzie zamieszkać i jak znaleźć szemranki, których nikt nie zweryfikuje, znajdziecie na: http://climbing-leonidio.com/en/

Pszczoła (climb.pl, Zygi, Srebro, zerwa.pl)
 • UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułImadło Tarnogaju 2015 – zapisy!
  Następny artykułGłosowanie w V edycji Memoriału Piotra Morawskeigo
  Wspózałożyciel portalu Climb.pl, aktywny wspinacz z ponad 17-letnim doświadczeniem w skałach i Tatrach, instruktor wspinaczki sportowej, miłośnik Frankenjury i wyszukanych szemranek.

  2 KOMENTARZE

  1. Najważniejsze pytanie: ile trzeba się nachodzić, żeby dojść?

   Jak od zakazu postoju do Ostatniej na Słonecznych, czy może jak w Ceusse?

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here