Ćwiczenia wspinaczkowe dla początkujących

2

5. Testuj różne rodzaje stopni

Jak zapewne zobaczysz, na Twojej ściance jest bardzo dużo rożnych chwytów, stopni, formacji. Staraj się wykorzystywać podczas wspinaczki ich rożne konfiguracje. Tak jak pisaliśmy w poprzednim artykule – chwytów używaj różnych, ale stosunkowo jak największych, aby zminimalizować ryzyko kontuzji palców. Co do stopni to postaraj się zaprzyjaźnić z z ich pełnym repertuarem, który jest dostępny na Twojej ściance. Jeżeli zaczynałeś od wspinania po jak największych stopniach, teraz nadszedł czas na przetestowanie tych mniejszych. Wykorzystuj stopniowo mniejsze krawądki, obłe stopnie, dziurki, postaraj się znaleźć oparcie na nogi w rysach. Zauważ, że większość butów wspinaczkowych ma oblaną w gumie także piętę. Celem tego nie jest przeciwdziałanie potencjalnemu upadkowi w drodze do szatni (choć może też ;) ), ale przede wszystkim umożliwienie haczenia tej pięty o rożne stopnie, kanty i formacje na ściance. Znajdź sobie jakiś kant na ściance i wspinając się nim postaraj się zahaczyć stopę za załamaniem ściany o jakiś wygodny stopień. Szybko zauważysz, że prawidłowe wykorzystanie pięty w takiej sytuacji znacznie odciąża wspinaczkę, a sama prawidłowo zahaczona pięta działa niczym trzecia dłoń :)

6. Wspinanie bez stopni

To ćwiczenie jest rozwinięciem poprzedniego i polega na zupełnej rezygnacji z stawiania nóg na stopniach. Wspinając się łap rękoma dowolnych chwytów, jednak nogami staraj się stawać tylko i wyłącznie na naturalnej rzeźbie ściany, czyli gołej płycie i wszelkich nierównościach, które ona oferuje. I tutaj także, zacznij sobie od łatwej połogiej płyty i stopniowo podnoś poprzeczkę. Pierwsze próby mogą być bardzo trudne, ale szybko zobaczysz, że jest to możliwe. Wszystko zależy od prawidłowego dociążenia nóg i odpowiedniej pracy ciała.
  • 2 KOMENTARZE

    1. Temat rzeka… Pierwsze kroki są zawsze najtrudniejsze, wspinanie stawia wiele wymagań i najczęściej ci, którym brakuje zapału i pewnych predyspozycji odpadają na bardzo wczesnym etapie. Same ćwiczenia ciekawe, ale ja w pierwszej kolejności kładłbym jednak nacisk na ekwipunek. Zwłaszcza wszelkie karabinki czy liny PPF, bo to ma największy wpływ na bezpieczeństwo. Jak w tym zakresie będą wyrobione dobre nawyki, to szansa na zostanie dobrym wspinaczem jest znacznie większa.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here