Nadwiślańskie perły – 10 najpopularniejszych „sześć trójek”

5

Dla wielu średniozaawansowanych adeptów wspinania wskoczenie na poziom VI.3 jest bardzo często pierwszą przełomową barierą, po pokonaniu której zawodnik już dużo swobodniej pnie się w górę wspinaczkowej skali. A o tym, iż precyzyjny dobór odpowiednio skrojonego celu jest bardzo ważnym elementem wspinaczkowej strategii, już chyba nikogo nie musimy przekonywać :)

Właśnie dlatego chcielibyśmy Wam przybliżyć sylwetkę 10 najpopularniejszych sześć trójek w Polsce. Zostały one wybrane na podstawie ilości zarejestrowanych przejść w ogólnodostepnych bazach danych i wybór ten jest zupełnie niezależny od naszej subiektywnej oceny. Nieco inaczej ma się sytuacja w kwestii ogólnych odczuć i charakterystyki drogi – ta oto ocena wyraża wyłącznie naszą, mocno subiektywną opinię w temacie urody, trudności, szermania i ogólnej wartości drogi ;) I całkiem możliwe, że wiele osób się z nią nie zgodzi :) Co ciekawe, w zestawieniu w wiekszości znalazły się drogi ogólnie uznane za trudne i wymagające klasyki, a nie same szemranki ;)

img_0048-2
Aneta Pruszyńska na Hokeju VI.3 (Fot. Heartbeat)

Miejsce 10 – Szara Płyta (Szara Płyta/Dolina Kobylańska)

Klasyk klasyków. Chiński Maharadża sześć trójek. Swego czasu niezwykłej urody linia poprowadzona w 1980 roku przez Tomasza Opozdę, obecnie nieco nadwyrężona zębem czasu, co objawia się niestety jej totalnie kosmicznym wyślizganiem. Jednak pomimo tego jest to propozycja, którą po prostu wypada mieć w kajecie. Oferuje ona wspinanie po relatywnie dobrych chwytach w delikatnym połogu, w przepięknej scenerii głównego plateau Doliny Kobylańskiej. Nasza ocena: 4/10.

Miejsce 9 – Pajęcza Zwinność (Trzy Siostry/Mirów)

Jak na Polskie warunki – westowe wspinanie w jurajskim pionie :) Przystępna długość, duże stopnie, wygodne chwyty oraz dobrze zalicytowana trudność linii z pewnością przyczyniają się do tego, że jest to jedna z najfajniejszych sześć trójek w Mirowie. Droga ma wystawę północną i znajduje się w wietrznym przesmyku skalnym, dzięki czemu jest to dobry cel nawet na lato. Nasza ocena: 8/10.

Miejsce 8 – Kameleon (Podlesice/Biblioteka)

Niektórzy twierdzą, że trudna, inni mając w kieszeni jej onsajty czy flesze przekrzykują się, że tyle nie ma. Wszyscy jednak są zgodni co do tego, że jest to dobrze urzeźbiona (poza stopniami!), ciekawa i niestety bardzo mocno wyślizgana propozycja Biblioteki. Dla wielu pierwsze VI.3. Nasza ocena: 5/10.

4
Końcówka Ambrożego VI.3 Fot. Marcin „Śruba” Ciepielewski (źródło: www.scianka.nazwa.pl)5 KOMENTARZE

  1. Dunajowa i Zulus wyparły Gorączkę Białego Złota na Wysokiej, Warianty Klasyczne na Lechworze, Belissime na Pazurku, czy Pierwszy Krok w Chmurach na Birowie jak zły pieniądz lepszy :))))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here