Mamy pierwsze kobiece 9a+! Margo Hayes prowadzi słynną La Ramblę!

1
Margo Hayes na The Crew (5.14c). Photo by Jon Glassberg / Louder Than Eleven.

Amerykanka Margo Hayes jako pierwsza kobieta na świecie poprowadziła drogę o potwierdzonych trudnościach 9a+. Dzisiaj padła słynna La Rambla 9a+ w Siuranie!

Z pewnością nie jest to przypadek, gdyż mieszkająca na codzień w Boulder (USA) osiemnasolatka, ma już na swoim koncie między innymi Bad Girls Club 9a w Rifle, a w ubiegłym roku m.in. zajeła pierwszą lokatę w młodzieżowych Mistrzostwach Świata w prowadzeniu oraz w boulderingu. Wiele kobiet próbowało już wyryć nowy stopień trudności w damskiej skali wspinaczkowej, jednak udało się to dopiero teraz. Margo potrzebowała zaledwie siedmiu dni na sklejenie wszystkich przechwytów.

Margo Hayes ijest pierwszą kobietą na 9a+! Photo by Matty Hong.
Margo Hayes pierwszą kobietą na 9a+! Photo by Matty Hong.

Czy na pewno jest to pierwsze kobiece 9a+? Wszystko wskazuje na to, że tak! W 2005 roku Josune Bereziartu poprowadziła drogę Bibaluna 9a/a+ w Saint Loup, a dwa lata temu Ashima Shiraishi poprowadziła Open Your Mind Direct, które pierwotnie wyceniane na 9a+, obecnie jest podejrzewane o trudności 9a lub 9a/a+. Tak więc wszystko wskazuje na to, że przejście osiemnastolentniej Margot jest kolejnym kamieniem milowym w historii światowego wspinania sportowego!

Poniżej Mistrzowie wspinaczkowego rzemiosła, czyli Adam Ondra i Chris Sharma na słynnej La Rambli 9a+. Enjoy!

Margo Hayes w Joe’s Valley – czyli kilka V10 i high ball’i w wyśmienitym damskim wykonaniu.
 • UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułKolejna Dama na 9a!
  Następny artykułKasia Cieślak, Adam Karpierz i ta jaśniejsza strona pobytu w Hiszpanii
  Wspózałożyciel portalu Climb.pl, aktywny wspinacz z ponad 17-letnim doświadczeniem w skałach i Tatrach, instruktor wspinaczki sportowej, miłośnik Frankenjury i wyszukanych szemranek.

  1 KOMENTARZ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here