Metody asekuracji

Metody asekuracji:

Asekuracja poprzez ciało może być przydatna przy wspinaniu zimowym, kiedy zalodzenie liny uniemożliwia stosowanie przyrządów asekuracyjnych, lub też w łatwym terenie, jeśli chcemy poruszać się szybko. Przy asekuracji poprzez ciało lina otacza tułów asekurującego nad pętlą, którą jest wpięty do stanowiska – w przypadku asekuracji z góry (i vice versa). Często wpięcie karabinka w linę asekuracyjną i stanowisko lub (lepiej) w uprząż może zapobiec „wyśliźnięciu się” liny w górę czy w dół przy odpadnięciu partnera. Jak przy każdej asekuracji, „ręka asekurująca” (ta, która trzyma linę za przyrządem, lub inaczej, ta, która trzyma linę po stronie przeciwnej – niż znajduje się partner) nie może puścić liny.

Asekurujący zawsze musi trzymać linę w dłoni. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo przestrzeni, by swobodnie operować „ręką asekurującą”, gdyż jest to niezbędne do skutecznego wyhamowania lotu partnera.

!!!Ustawienie asekurującego powinno być pewne i stabilne, czego często się nie docenia. !!!

Półwyblinka: Najprostsze i jak dotychczas jedno z najbardziej skutecznych narzędzi do asekuracji to półwyblinka. Optymalnie używa się jej w połączeniu z karabinkiem o gruszkowatym kształcie (HMS). Umożliwia hamowanie z siłą do 5 kN, przy swobodnym operowaniu liną do 2 kN, jest popularna wśród przewodników alpejskich i wielu wspinaczy w Europie. Może być stosowana na linie pojedynczej i – z pewnymi zagrożeniami -na linie podwójnej. Asekuracja z półwyblinki wiązanej na podwójnej linie zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia (stopienia) koszulki. Może się to przytrafić szczególnie w sytuacji, gdy każda z lin przesuwa się z inną prędkością przez karabinek – lina przesuwająca się szybciej trze wówczas o tę, która przesuwa się wolniej lub (co gorsza) nie przesuwa się wcale. Do takiej sytuacji może dojść, kiedy prowadzący asekuruje się dwutorowo w trawersie – wpinając przy przejściu do trawersowania tylko jedną linę w punkty przelotowe.
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here