Podstawy – Górna asekuracja..

Górna asekuracja, czyli jak zaczynać

Dobrym sposobem na rozpoczęcie wspinania i naukę technik wspinaczkowych w stosunkowo bezpiecznych warunkach jest wspinanie na „wędkę”. Zwykle wymaga ono niewielkich umiejętności w osadzaniu punktów stanowiskowych, ponieważ większość miejsc regularnie odwiedzanych przez wspinaczy posiada punkty asekuracyjne zainstalowane na stałe. Jeśli takich punktów nie zainstalowano, to prawie na pewno znajdziemy w odpowiednim miejscu solidny głaz lub drzewo. Pamiętajmy o tym, że stanowisko musi być pancerne – także przy asekuracji „na wędkę” można mieć do czynienia ze znaczącymi siłami przy hamowaniu lotu partnera.

Upewnij się, że karabinek na stanowisku (ten, przez który przesuwa się lina) jest karabinkiem zakręcanym. Najlepiej, jeśli będą to dwa karabinki zakręcane z zamkami ułożonymi przeciwstawnie – w przypadku gdy pojedynczy karabinek dotyka skały, blokada zamka może się odkręcić w wyniku powtarzających się ruchów liny. Warto wydać trochę więcej pieniędzy na stalowy karabinek zakręcany. Jego ciężar pomoże utrzymać linę we właściwej pozycji, a zwiększona odporność na ścieranie przyda się w kontakcie ze skałą czy liną. Przy „wędce” należy sprawdzić, czy lina nie załamuje się i nie trze o skałę oraz czy swobodnie daje się przesuwać w obie strony.

Wielu uznanych wspinaczy wspina się dużo na „wędkę”, nie należy więc uznawać tego stylu wspinania za opcję dla mięczaków. Do „wędki” potrzebne są różnorodne umiejętności – operowanie liną, asekuracja, znajomość technik wspinaczkowych. Zanim zaczniesz, upewnij się, ze posiadłeś niezbędną wiedzę: czy to przez udział we właściwym szkoleniu, czy to od bardziej doświadczonych wspinaczy.
 • 3 KOMENTARZE

  1. a ja na przykład od razu pojechałem na kurs skałkowy i tam nauczyłem się wiązać ósemkę i nie byłem wcześniej ani razu na ściance, potem zrobiłem kurs taternicki i dopiero po około pół roku od kursu zacząłem chodzić na ściankę. dlatego teraz na przykład mam tak, że w sumie to ścianki nie lubię i wolę się wspinać zdecydowanie na skałce i w górach.
   tak więc są różne drogi którymi można zacząć. znam też takich, którzy pierwsze kroki stawiali na Mnichu i teraz robią bardzo trudne rzeczy w górach i skałkach a na panel prawie w ogóle nie chodzo.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here