Ekwipunek – Karabinki

Karabinki

Karab Karabinki służą do łączenia ze sobą różnych ogniw łańcucha asekuracyjnego – wspinacza łączą z pętlą, pętlę z punktem osadzonym w skale. Łatwo się je otwiera i zamyka, są niezwykłe wytrzymałe, są niezbędnym narzędziem współczesnej asekuracji. Produkuje się je w różnych rozmiarach i kształtach, wśród których możemy wyróżnić trzy podstawowe typy.

Poniżej od lewej: Karabinek stalowy z zakręcanym zamkiem – często używany współcześnie do punktów stanowiskowych, w ratownictwie, w wielkich scianach, Karabinek HMS ( od niem. Halbmastwurf – półwyblinka), również asekuracja i inne zastosowania – przedewszystkim jest lekki i ma duży prześwit.

crw_1822.jpg

Zwykłe: nie posiadają blokady zamka, używamy ich w punktach przelotowych. Zaletami tego typu karabinków jest, niska waga i możliwośc szybkiego wpięcia- prowadzenia na trudnych drogach.
Wśród wad należy wymienić to, że lina może sama się z nich wypiąć, szczególnie w przypadku odpadnięcia, kiedy drgania liny mogą spowodować uderzenie karabinka o skałę, przez co jego ruchome ramię na chwilę się otwiera. Zdarza się to częściej niż uważa wielu wspinaczy. W ekstremalnych sytuacjach ryglowanie zamka jest niezwykle przydatne (to powszechna zasada stosowana w piaskowcach). Alternatywą może być użycie dwóch zwykłych karabinków wpiętych przeciwstawnie zamkami.

1795.jpg
Zdjęcie: http://www.8a.pl

HMS: Karabinki te są dostosowane do asekuracji z półwyblinki i innych przyżądów. Standardem jest wyposażenie osobiste wspinacza w 2 karabinki typu HMS. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, niską wagą i zwiększonym przęświtam zamka. Wśród HMS’ów możymy spotkać karabinki z automatyczną blokadą –(Twist’y): nowe systemy automatycznego blokowania zamka stają się coraz bardziej popularne, szczególnie w sytuacjach szkoleniowych. Ich działanie zabezpiecza wspinacza przed przypadkowym otwarciem zamka.

1803.jpg
Zdjęcie: http://www.8a.pl

Stalowe:mamy tu wiele typów w zależnościod kształtu i przeznaczenia.D-kształtne, owalne, zakręcane. Głównie używa się ich na hakówkach oraz pracach alpinizmu przemysłowego.

1802.jpg
Zdjęcie: http://www.8a.pl

Warunki stosowania karabinków

Karabinki są zaprojektowane w sposób gwarantujący wytrzymałość 20 kN (2000 kg) przy obciążeniu wzdłuż długiego ramienia (w osi wzdłużnej karabinka). Dopuszczalne obciążenie zmniejsza się do zaledwie 6 kN w osi poprzecznej (prostopadłej do ramienia zamka). Obciążenie karabinka w trzech różnych kierunka dramatycznie zwiększa szansę rozerwania go w przypadku ciężkiego odpadnięcia.

Zamek karabinka może się otworzyć z powodu dociśnięcia ramienia zamka do skały lub na skutek wibracji, co drastycznie zmniejsza jego wytrzymałość. Wystarczy obejrzeć na kręconym z dużą prędkością filmie, co dzieje się z karabinkami i całym systmem asekuracyjnym w sytuacji odpadnięcia prowadzącego, by zrozumieć, jak łatwo może dojść do katastrofy. Karabinki zakręcane pomogą ci przezwyciężyć ten problem.

!!! Karabinki które zostały upuszczone ze znacznej wysokości mogły zostać uszkodzone w sposób niewidoczny gołym okiem. I nie nadaja sie do dalszej eksploatacji!!!
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here