Scarpa Booster S

test Scarpa booster

Test Scarpa Booster S

Praca nóg to jedna z ważniejszych umiejętności wspinaczkowych. Dobór odpowiedniego buta do wspinaczki jest sprawą bardzo indywidulaną, warto jednak pamietać, iż jako pośrednikiem w kontakcie człowiek-skała znacząco wpływa na to jak się wspinamy. Na rynku istnieje wiele interesujących modeli, różniących się mniej lub bardziej. Biorąc to pod uwagę, chciałabym ułatwić Wam poniekąd decyzje w wyborze odpowiedniego buta, przybliżając Wam, wyątkowy dla mnie, model Booster S, wyprodukowany przez markę Scarpa.

Rozmiarówka

Nie przepadam za wspinaniem w zaciasnych butach. Wspinam się w Booster S o rozmiarze 36.5, czyli jedynie o poł rozmiaru mniejszy niż mój normalny rozmiar stopy. Pasuje!

Wygoda

Kiedy po raz pierwszy założyłam tego buta, zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Miękki, przyjemny dla skóry mikrozamsz, którym jest wyścielony od wewnątrz, daje bardzo przyjemne uczucie komfortu.

1

Budowa podeszwy

Warto zwrócić uwagę na konstrukcję podeszwy. W przedniej i tylniej części występują dwa oddzielne płaty gumy. Środkowa część podeszwy jest wykonana z oddzielnej gumy. Zwiększa to elastyczność buta. Większość z nas pewnie doświadczyła bolesność pierwszych kilku wspinek w nowych butach. Wiadomo…twardą podeszwę trzeba najpierw”rozbić”, aby czuć się pewnie. W przypadku tego modelu, nie miałam w ogóle takiego wrażenia! But od samego początku, doskonale dopasowuje się do stopy.

podeszwa_booster-sGuma

Podeszwa buta jest wykonana z średnio-miękkiej gumy XS Grip 3.5mm. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób które chcą mieć pewne uczucie czy dobrze „stoją” Ten typ gumy w połączeniu z unikatową budową podeszwy, daje od początku pewność i kontrole nad obciążaniem stopni.

System zapinania na podwójne rzepy

Dwie mocne taśmy zapinane przeciwstawnie, zapewniają doskonałą stabilizację stopy. Im bardziej dopasowany but, tym pewniej wykorzystamy jego walory i będziemy lepiej się wspinać.

Pięta Palce

Pięta jest wąska i miękka. U mnie bardzo dobrze dopasowana – dużo zależy jednak od budowy anatomicznej kości piętowej. Przy podhaczeniu but trzyma perfekcyjnie. Dzięki asymetrycznej konstrukcji, palce są lekko zadarte w dół, co ułatwia obciążanie stopni w przewieszeniu.

W moim odczuciu, te buty są stworzone do przewieszenia. Pas gumy na wierzchniej stronie buta, wyposażony w dodatkowe prążki, sprzyja podhaczaniu palców na wielu, różnorodnych powierzchniach! Przyznaję śmiało że Booster s’y to moje ulubiony buty wspinaczkowe. W tym sezonie praktycznie się z nimi nie rozstaje. Udało mi się w nich przejść kilka wymagających lini m.in Egles 8b w Ospie czy Schnulleralarm 10/8b na Frankenjurze.

Dla kogo?

Buta polecam szczególnie fanatykom przewieszeń. Doceni go pewnie każdy, bo jest bardzo wygodny. Jego funkcjonalność wykorzysta najlepiej średniozaawansowany i zaawansowany wspinacz. Świetnie się sprawadzają w skałach! Polecem przetestować na swoim projekcie ;)

Charakterystyka producenta – Booster S: Podeszwa: guma XS Grip 3.5mm Rozmiarówka: 35-45 (z połówkami) Waga: 400g /para, rozmiar 40 Materiał: mikrozamsz, Rekomendowane miejsce zastosowania: skały, przewieszenia

Testowała Sylwia Buczek

2