ClimbX – Technician

Testujący: Jaca

Cena w dniu publikacji testu: 329zł

Guma: X-Factor

Na pierwszy rzut oka jego kolorystyka – szaro-czarne barwy – nie przyciąga naszego wzroku. Szara skóra, szare elementy gumowego podbicia owijające piętę przypominają rozwiązania spotykane w Solution. Oblanie palców umożliwia podhaczenie palców do złudzenia przypomina te spotykane w Mugen Tech. Materiały użyte w bucie to skóra naturalna, możemy spodziewać się, że trochę się rozbiją.

Climb X - Technician profilowe
Climb X - Technician profilowe

Jednak najważniejsze jest to jak sprawdza się w skale. A tu nasuwają się porównania do najsolidniejszych konstrukcji a mianowicie Anastazi Velcro. Smukła sylwetka buta dokładnie opina stopę, rzepy prawidłowo mocują buta. Pięta zbudowana jest z segmentowo ustawionych gumowych ‚blaszek’, które jak zadziory wchodzą w skałę zapewniając dobre trzymanie pięty. But zaskakuje cały czas pozytywnie :).

Jaca testuje Technician w Sokolikach na płytowej VI.1
Jaca testuje Technician w Sokolikach na płytowej VI.1

Guma zastosowana w Technicianie to X-Factor. Na pięcie błyszczy się i wygląda trochę jak plastykowa jednak jest to tylko złudzenie bo trzyma znakomicie. Na podeszwie jest bardziej matowa i zapewnia niesamowicie dobre właściwości tarciowe.
Czubek buta spina wszystkie palce w taki sposób, że zapewnia dopasowanie i koncentracje siły dokładnie tam gdzie stajemy. Techniciana miałem przyjemność testowania na Znikającym Punks’ie, gdzie jest taki jeden stopień (kto się wspinał – to wie:) śliski i „zjeżdżający w dół” (foto poniżej).

 

Słynny stopień na Punku - 'The Ultimate Grip Test'
Słynny stopień na Punku - 'The Ultimate Grip Test'

ClimbX spisał się tu znakomicie, czułem jak bym stał na wygodnym dużym stopniu, a nie małej śliskiej krawądce – czułem zapas :), but przeszedł ten test wzorcowo.

Wspinając się po małych stopniach czułem precyzję stawania. Konstrukcja buta jest twarda, tak samo jak zastosowana guma, ale jest to raczej zaleta niż wada i pomimo tego świetnie stoją na tarcie.

Technician jest jak szare kaczątko, pod którego piórami kryje się łabędź. Wizualnie odpycha, swoimi właściwościami zaskakuje.

Plusy:

 • dobre właściwości tarciowe
 • precyzja stawania
 • smukła sylwetka i dopasowanie

Minusy:

 • ta szarość… no ale kolor to już subiektywne odczucie ;)

Podsumowanie: Określiłbym go jako klasyczny but dla każdego i na każdą formacje. Technician nie jest asymetryczny i powinien zadowolić każdą stopę, tarciowo zaskakuje, wyglądem niestety nie.
 • 7 KOMENTARZE

  1. Rozmiar trzeba brać taki jaki uzywasz codziennie, po kilku dniach wspinania i tak robia się ciaśniejsze. Nie wiadomo czemu bo to niby skóra naturalna. Sa to moje pierwsze buty, i na panelu sprawują sie swietnie, a i pomimo niepewnych ruchów jeszcze nigdy mi stopa nie wyjechała ze stopnia. w skale po małym deszczu (jura) tez nieźle trzymały. rzep dobrze trzyma, na krawądce stoją dobrze, tarcie dobre. Jak się komuś podobają mozna smiało zakupić. Trochę duży paluch uwiera po paru godzinach, ale może tak musi być.

  2. Wielkie dzięki za info – zastawiam się między Technicalami, a Saltic Enigma: Enigmy mają gumę 3,7 mm, niemniej robią wrażenie jakby miały „porządniejsze” (tj. grubsze) ranty. Kierować się tym wrażeniem czy potraktować jako złudzenie optyczne? Co radzisz? co brać na panel? Jak żyć? :)

   • przede wszystkim buty na panel do treningu to jak najtańsze :) bo na panelu w zależności od ściany buty ścierają się o wiele szybciej niż w skałach. Myślę, że Technician’y nie dość, że są spoko w skały to i ze względu na cenę i na panel się nadadzą. Co więcej to jeżeli chcesz gruby przód na ścianę do treningu to polecam podklejanie butów w M5 – opcja na ścianę – dostajesz gruby czubek, który starczy na dłużej. Owszem, stawanie i obciążanie małych stopni jest trudniejsze, ale i pomoże to w lepszej pracy nóg – a jak wiadomo po zimowym treningu na panelu, praca nóg zanika ;)

  3. grubość podeszwy to 4-5mm, guma ma dobre właściwości tarciowe – co wyszło w teście, ale jest twarda, na ściankach powinna długo wytrzymać, chyba że panel pociągnięty jest piaskiem tworzącym tarcie , wtedy nawet najlepsze buty nie mają szans

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here